Wywiad z Tadeuszem Popławskim - V-ce Prezesem Zarządu Spółki Grupa Emmerson S.A.

GEM


Z Tadeuszem Popławskim, V-ce Prezesem Zarządu Spółki Grupa Emmerson S.A., o nowym segmencie biznesowym, strukturze Grupy Kapitałowej, rynku nieruchomości w Polsce oraz o planowanej zmianie rynku notowań, rozmawia Artur Górski z serwisu NewConnector.pl:


Artur Górski: Spółka Grupa Emmerson S.A. jest notowana na rynku NewConnect od ponad 4 lat. Jak z perspektywy czasu ocenia Pan decyzję o debiucie na alternatywnym rynku?

Tadeusz Popławski: Z kilkuletniej już perspektywy, pozytywnie oceniamy ówczesną decyzję o wejściu na giełdę. Dzięki temu Spółka pozyskała kapitał z emisji kolejnych akcji i obligacji, który umożliwił jej realizowanie statutowych celów, a jednocześnie zyskaliśmy ważne narzędzie promocji swojej działalności.


A.G.: Działają Państwo na rynku nieruchomości. Czy mógłby Pan dokładniej scharakteryzować profil działalności Spółki?

T.P.: Przedmiotem działalności Grupy Emmerson S.A. jest nabywanie na własny rachunek nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży, a także inwestowanie w małe i średnie firmy z branży budownictwa oraz nieruchomości. Planujemy udział w różnych przedsięwzięciach biznesowych na rynku nieruchomości, w roli inwestora pasywnego lub aktywnego, poprzez pozyskanie zasobów finansowych będących w dyspozycji instytucji finansowych, inwestorów instytucjonalnych oraz indywidualnych, współuczestniczących z nami w projektach inwestycyjnych. Oczywiście, ostateczne efekty zależą przede wszystkim od pozytywnej koniunktury na rynku nieruchomości.

Opracowaliśmy Program Wierzytelności Hipotecznych, który jest obecnie wdrażany. W programie uczestniczą w różnym stopniu i charakterze wszystkie spółki naszej Grupy Kapitałowej. Jest to ramowy program współpracy, adresowany do instytucji finansowych w celu sprzedaży nieruchomości, będących zabezpieczeniem wymagalnych wierzytelności kredytowych lub zakupu wierzytelności z przejęciem zabezpieczenia hipotecznego.


A.G.: Które segmenty biznesowe mają największy udział w osiąganych przychodach, a które pozwalają wypracować najwyższe marże?

T.P.: Ze środków pozyskanych z emisji akcji, nasza Spółka nabyła kilka lat temu pakiet nieruchomości, które były systematycznie zbywane i stanowiły większość przychodów w ubiegłych latach. Obecnie posiadamy jeszcze nieruchomość w Gdyni. Atrakcyjnie zlokalizowane działki, komercjalizowane w dobrym rynkowo momencie, mogą być dobrą lokatą kapitału. Planujemy szereg innych przedsięwzięć na rynku nieruchomości - duże nadzieje pokładamy w Programie Wierzytelności Hipotecznych, o którym mówiłem wcześniej. W ramach naszej Grupy Kapitałowej, znaczną część przychodów generuje doradztwo i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.


A.G.: Spółka rozszerzyła niedawno swoją działalność o pośrednictwo w sprzedaży pojazdów samochodowych. Jak rozwijana jest nowa linia biznesowa?

T.P.: Spółka wdraża obecnie z innymi podmiotami ramowy program współpracy w zakresie w sprzedaży pojazdów samochodowych. Jego efektem jest pośrednictwo już w kilkudziesięciu transakcjach sprzedaży, które przyczyniło się do wzrostu przychodów. Traktujemy tę działalność jako uzupełniającą, umożliwiającą pozyskanie środków na bieżącą działalność operacyjną.


A.G.: W skład Państwa Grupy Kapitałowej wchodzi wiele podmiotów. Czy mógłby Pan omówić jej budowę?

T.P.: Jesteśmy jedną z największych polskich Grup Kapitałowych działających w branży nieruchomości, oferującą kompleksowe usługi na tym rynku. Tworzą ją wyspecjalizowane spółki i działy ściśle ze sobą współpracujące, łączące szeroki zakres profesjonalnych usług z indywidualnym podejściem do potrzeb każdego klienta. Oferta usług świadczonych przez Grupę Kapitałową obejmuje pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem, inwestycje), badania rynku nieruchomości, doradztwo (finansowe, prawne, gospodarcze, architektoniczne), zarządzanie nieruchomościami i usługi marketingowe. Wiele usług realizowanych jest poprzez spółkę Emmerson Realty S.A., także obecną na rynku NewConnect, oraz jej spółki zależne.


A.G.: Jak wygląda współpraca pomiędzy poszczególnymi z nich? Czy widoczne są efekty synergii?

T.P.: Oferta poszczególnych spółek i działów jest skoncentrowana na rynku nieruchomości. W naturalny sposób umożliwia to stałą współpracę tych podmiotów w zakresie obsługi klienta. Niemal od początku istnienia firmy kładliśmy nacisk na system wzajemnego polecania ofert i klientów oraz nowoczesne narzędzia cross-sellingu. W efekcie, kompleksowość naszej oferty to nie slogan, lecz rzeczywistość. Mamy dzięki temu lepszą pozycję rynkową, zaś efekty synergii są widoczne w strukturze przychodów całej Grupy Kapitałowej oraz w niższych kosztach prowadzonej działalności.


A.G.: Z jakich elementów składa się strategia rozwoju Grupy Emmerson S.A.?

T.P.: Grupa Kapitałowa rozwija się wielotorowo poprzez rozwój własnych zespołów sprzedażowych i biur, usług komplementarnych realizowanych przez spółki zależne, a także poprzez sieć franczyzową. Poszerzanie portfela usług oraz sieci biur generuje dodatkowe koszty, lecz zakłada się, że będą one zrekompensowane dzięki lepszej pozycji rynkowej całej Grupy Kapitałowej oraz wykorzystaniu efektu synergii.


A.G.: Kiedy Spółka zamierza zmienić rynek notowań na rynek regulowany GPW w Warszawie? Czy zmianie tej będzie towarzyszyła emisja akcji?

T.P.: Jednym z ważnych celów, o których Spółka informowała w komunikatach, jest także planowane wejście na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Po przeprowadzeniu rozszerzenia profilu działalności, m.in. o obrót wierzytelnościami zabezpieczonymi hipotecznie, a także inne usługi związane z rynkiem nieruchomości świadczone przez Emmerson Realty S.A. i jego spółki zależne oraz reorganizacji struktury funkcjonowania Grupy Kapitałowej, Spółka zamierza wznowić postępowanie o zatwierdzenie Prospektu emisyjnego z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym GPW już wyemitowanych akcji serii B-G, tj. łącznie 97.600.000 akcji.


A.G.: Jaka będzie polityka dywidendowa Spółki w nadchodzących latach? Czy akcjonariusze będą mogli liczyć na podzielenie się z nimi wypracowanym zyskiem?

T.P.: W ostatnich latach Zarząd rekomendował Akcjonariuszom niewypłacanie dywidendy. Ewentualne zyski będą reinwestowane w celu zoptymalizowania rozwoju Spółki i jej Grupy Kapitałowej. Decyzja o wypłacie dywidendy w najbliższych latach uzależniona będzie od potrzeb inwestycyjnych i zapotrzebowania na środki finansowe.


A.G.: Czy rozważają Państwo przeprowadzenie scalenia akcji w celu poprawy płynności obrotu?

T.P.: Na razie nie planujemy takich działań. Oczywiście, aktualny kurs Spółki nie jest dla nas satysfakcjonujący. Dzieje się tak pomimo wielu energicznych działań z naszej strony: zdobywamy kolejne segmenty rynku nieruchomości, również poprzez spółki zależne, a także pozyskujemy do współpracy znaczących partnerów na rynku. Jednak obroty, jak i kurs akcji, są wypadkową decyzji inwestorów i ich oceny sytuacji. Stąd też wynikają sytuacje, w których wartość jednej spółki bywa niedoszacowana, zaś innej - przeszacowana. Natomiast jak uczy doświadczenie, w przypadku wielu spółek scalenie akcji przyniosło tylko tymczasową poprawę kursu. Taka już jest specyfika rynku NewConnect.


A.G.: Spółka sięgnęła już po wykorzystanie źródła finansowania, jakim jest emisja obligacji. Czy planowane są ponowne emisje papierów dłużnych?

T.P.: Spółka wykorzystała już to narzędzie dwukrotnie i na razie nie planujemy kolejnych emisji. Nasze obligacje serii A były notowane na rynku Catalyst i zostały wykupione w terminie. Obligacje serii B z terminem wykupu w marcu 2016 r. nie zostały wprowadzone do obrotu, ale realizujemy na bieżąco wypłatę odsetek. Bez wątpienia, obligacje korporacyjne to interesująca forma pozyskiwania kapitału, która w określonych warunkach może być ciekawą alternatywą dla kredytu bankowego lub emisji akcji, jednak należy z niej korzystać bardzo rozważnie.


A.G.: Jak ocenia Pan kondycję rynku nieruchomości w Polsce? Które obszary tego sektora mogą być najbardziej interesujące pod względem inwestycyjnym?

T.P.: To jest już bardzo dojrzały rynek, z rozbudowaną ofertą i silną konkurencją. Jako marka jesteśmy na nim już od 21 lat, działając kompleksowo we wszystkich segmentach tego rynku. Na pierwotnym rynku mieszkaniowym obserwujemy kolejną falę boomu inwestycyjnego, wspieraną programami rządowymi. W dużej mierze ten boom budowlany kreują również deweloperzy międzynarodowi. Zakup niedużego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, traktowany jako inwestycja pod wynajem to obecnie korzystne rozwiązanie dla osób posiadających oszczędności. Mamy wielu prywatnych inwestorów, którzy kupują pakiety takich mieszkań. Znakomitą inwestycją jest również kupno lokali handlowych w atrakcyjnych lokalizacjach. Wiadomo, że polskie nieruchomości komercyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem potężnych, międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, które coraz śmielej wchodzą na polski rynek nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych.


A.G.: Czy konkurencja w branży jest obecnie duża? Co zaliczyłby Pan do przewag konkurencyjnych Spółki?

T.P.: Konkurencja jest duża, zarówno ze strony firm stricte polskich, jak i międzynarodowych firm sieciowych, które są szczególnie widoczne na rynku nieruchomości komercyjnych, na którym oczywiście my również działamy. W ciągu 20 lat istnienia udało nam się jednak zbudować znaną markę, z wysokim poziomem usług i kompleksową ofertą. Nasze zalety to dostępność usług (mamy sieć biur w największych miastach Polski), kompleksowość oferty oraz sprawdzone standardy działania. Zawsze wyróżniała nas również mocna obecność na rynku pierwotnym oraz obsługa inwestycji mieszkaniowych na wyłączność.


A.G.: Jakie są Pana oczekiwania wobec kolejnych dwóch kwartałów tego roku?

T.P.: Nie publikujemy prognoz finansowych. Działamy w branży, w której inwestycje mają charakter długoterminowy. Z kolei rynek pośrednictwa w obrocie nieruchomościami cechuje sezonowość sprzedaży. Nieruchomości są aktywami o ograniczonej płynności. Z tego względu, w naszej opinii publikowanie prognoz mogłoby być obarczone zbyt dużym błędem.


A.G.: Czy dobre Relacje Inwestorskie pomagają dzisiaj spółkom giełdowym zwiększać ich wartość rynkową?

T.P.: Na pewno budują dobry wizerunek firmy, choć można mieć wątpliwości, czy mają znaczący wpływ na wartość rynkową. Może dlatego, że według inwestorów powinny być oczywistym standardem. My akurat możemy się w tym zakresie trochę pochwalić. Emmerson Realty - jedna z naszych spółek w Grupie Kapitałowej, również obecna na rynku NewConnect, dwukrotnie kwalifikowała się do dziesiątki najlepszych firm w konkursie Złota Strona Emitenta. Problem w tym, że takie działania nie przekładają się wprost na wzrost kursu. Zdaje się, że dotyczy to większości spółek na NewConnect. Pragnę zapewnić, że naprawdę robimy wiele, aby wyróżnić się pozytywnie na tle konkurencji.


A.G.: Jak oceniłby Pan obecną sytuację panującą na rynku NewConnect? Czy mniejsza liczba debiutów na alternatywnym rynku i bardziej zaostrzone wymogi wobec Emitentów zwiększają poziom zaufania inwestorów do spółek?

T.P.: Rzeczywiście, od 2011 roku, w którym i my zadebiutowaliśmy, jeszcze pod marką Emmerson Capital, kiedy to pojawiło się na NewConnect ponad 170 spółek, liczba debiutów z każdym rokiem spadała o połowę. Nie martwiłbym się jednak zbytnio, bo mam wrażenie, że stoi za tym wymóg wysokiej jakości, stawiany przez GPW kolejnym Emitentom. Jeśli już w procesie ubiegania się o wejście na NewConnect pojawiają się wątpliwości, to może lepiej, że inwestorzy nie mają do czynienia z takimi spółkami. Ale trzeba dodać, że dla niewielkich spółek sprostanie obowiązkom informacyjnym może być trudne, pomimo dobrych chęci. Tak się jednak właśnie buduje zaufanie inwestorów: nie tylko poprzez dobre wyniki finansowe i perspektywy rozwoju, ale również poprzez transparentną politykę informacyjną, zgodną z giełdowymi standardami.


A.G.: Bardzo dziękuję za rozmowę.


.jpg
Tadeusz Popławski, V-ce Prezes Zarządu Spółki Grupa Emmerson S.A.